Átvállaljuk Öntől szálláshely-minősítéssel járó fáradalmakat!

Mi az a szálláshely-minősítés?

A szálláshely-minősítés minden Magyarországon működő szálláshely számára kötelező 2024. január 1-jétől, melynek célja, hogy mind a külföldi, mind a belföldi vendégek egyértelmű információt kapjanak a működő szolgáltatók által kínált szálláshelyek minőségéről.
Amennyiben a szálláshely minősítésével kapcsolatban segítségre lenne szüksége, forduljon hozzánk bizalommal! Korábban megszerzett tapasztalataink alapján, könnyebbé tesszük, az Ön számára a kötelező procedúra lebonyolítását. Értékes segítséget és tanácsokat adhatunk partnereinknek a minősítési folyamat gyors és sikeres lebonyolításához.

A szálláshely-minősítés egy soklépcsős folyamat, mely számos buktatót rejthet magában. Tapasztalataink alapján, nagyon alaposan át kell nézni, a minősítők által megfogalmazott kritériumokat, különös tekintettel azokat a részeket, amelyeknek kötelező megfelelni.
Az önminősítés egy 109 pontból álló kritériumrendszer, amely megmutatja számunkra, hogy szálláshelyünk megfelel-e az elvárásoknak, mit kell esetleg pótolnunk, valamit, hogy sikeres minősítés esetén hány csillagra számíthat szálláshelyünk.

Lépjen velünk kapcsolatba és érdeklődjön szolgáltatásink, szálláshelyeink iránt!

Miben tudunk segíteni?

Szálláshely engedélyeztetése

A szálláshely-szolgáltatási tevékenység minden esetben az engedélyeztetési folyamattal kezdődik, mely egy időigényes és sok utánajárást igénylő feladat. Elintézünk mindent Ön helyett, hogy megkapja a szükséges engedélyt szálláshelye üzemeltetéséhez.

Felkészítése a minősítésre

Az új minősítés az említett 109 pontból álló kritériumrendszer alapján osztályozza a szállásadókat. A felkészítés során átnézünk minden olyan pontot, amelyek tipikusan buktatók lehetnek, felhívjuk a figyelmét mindarra, amit az auditorok hiányosságként értékelhetnek és külön foglalkozunk a kötelezően betartandókkal a minősítés sikeressége érdekében.

A minősítési eljárás végigkísérése

Felkészítjük szálláshelyét a sikeres minősítésre, majd elvégezzük a kötelező előminősítést. Ezt követően időpontot egyeztetünk az auditorokkal, akik végignézik a szálláshely minden pontját és szigorúan ellenőrzik, hogy minden megfelel-e a 109 pontban megfogalmazott kritériumoknak.

Képviseljük a hivatalos szerveknél

Azt mondanunk sem kell, hogy mind az engedélyeztetéshez, mind a minősítéshez számos Magyarországon ismert közigazgatási intézmény sokszori felkeresése szükséges. Mi ezt a terhet is levesszük a válláról, és képviseljük Önt az eljárás során.

Gyakran ismételt kérdések

Szálláshely minősítéssel és engedélyeztetéssel kapcsolatban, bármely kérdésével forduljon hozzánk bizalommal!

Mi az a szálláshely minősítés és kinek kötelező?

A szállodák (és panziók) számára már nem jelent újdonságot az 1-től 5-ig terjedő ‘csillagos’ minősítés megléte, mely a Hotelstars követelményrendszere alapján kerül megállapításra. Mostantól azonban a Magyarországon üzemelő mintegy 42 ezer magánszálláshely számára is kötelező lesz 3 évente elvégezni a minősítést.

Az intézkedés célja egy egységes követelményrendszer megléte, valamint az, hogy a jövőben kizárólag a minősítéssel rendelkező kereskedelmi szálláshelyek, magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek működhessenek, javítva ezzel a hazai piacon elérhető szálláshelyek színvonalát.

Mik a szálláshely-minősítés folyamatának lépései?

1. Regisztráció a szallashelyminosites.hu oldalon az ott kapott formanyomtatvány kitöltésével. Ha erről megvan a visszaigazolás (melyet 3 munkanapon belül küldenek), a weboldalon be kell nyújtani a minősítésre vonatkozó kérelmet.

2. A szálláshely önértékelése az oldalon található kritériumok alapján. Ezt elvégezve már látható, milyen besorolást kapna a szálláshely az önértékelés alapján. Meglévő szálláshely esetén erre maximum 45 munkanap áll rendelkezésre.

3. A következő lépés a helyszíni ellenőrzés. Erre új szálláshelyek esetén az önértékelés elvégzését követő 15 munkanapon, meglévő szálláshely esetén pedig 120 munkanapon belül kerül sor. Az ellenőrzés pontos időpontjáról a szálláshely-minősítő szervezet előzetesen e-mailben és rendszerüzenetben értesítést küld a magánszálláshelynek legalább 5 nappal előtte.

A helyszíni ellenőrzés során valamennyi szabad szoba/lakóegység, illetve a kapcsolódó helyiségek ellenőrzésre kerülnek. A Minősítő Bizottság 2 független szakértő tagja a szálláshely alaprajzát, a szobák listáját, valamint a házirendet is meg fogja nézni. A sikeres minősítéshez két szempontból kell megfelelni: minden kategóriában a minimum kritériumok (M) számát és a minimum pontszámot is el kell érni.

4. Az utolsó lépés az elbírálás, és a döntés, melyet a Bíráló Bizottság legfeljebb 15 munkanapon belül hoz meg a szálláshely minősítési fokozatba sorolásáról.

Amennyiben a minősítés sikeres volt…

A Bizottság döntése alapján a szálláshely-minősítő szervezet az elektronikus felületén tájékoztatja a magánszálláshelyet a minősítés eredményéről (e-mailben és automatikus rendszerüzenetben is).

A szálláshely-minősítési eljárás eredményeként a szálláshely három dokumentumot kap meg:

  1. Igazolást a minősítésről, amely a jegyző számára igazolja azt, hogy a szálláshely rendelkezik a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő minősítéssel.
  2. Tanúsítványt, amely a szálláshely számára igazolja, hogy a szálláshely a minősítési eljárás során milyen kategóriába nyert besorolást, továbbá a minősítés érvényességi idejét.
  3. Táblát vagy matricát, amely a vendégek számára felismerhető módon tartalmazza a minősítési eljárás során elnyert kategóriát. Ezt a bejáratnál, jól látható helyen kell elhelyezni.

A sikeres minősítés után a vendégek az alábbi weboldalon ellenőrizhetik le az adott szálláshely minősítését, valamint keresgélhetnek a minősített szálláshelyek között.

Amennyiben a minősítés nem volt sikeres…

  • Amennyiben a helyszíni ellenőrzés során tett megállapításai szerint a magánszálláshely nem felel meg az önértékelés szerinti minősítési fokozatnak, a szálláshely elfogadhatja a helyszíni ellenőrzés során megállapított, auditorok által javasolt minősítési fokozatot.
  • Ha a szálláshely nem sorolható fokozatba, vagy a szállásadó nem kívánja elfogadni a ténylegesen elért fokozatnak megfelelő javaslatot, a szálláshely-minősítő szervezet a helyszínen a jegyzőkönyvben, hiánypótlás vagy pótellenőrzési kötelezettség előírásával hívja fel a magánszálláshelyet a hiányok 90 munkanapon belül történő pótlására.

    Ha a magánszálláshely pótolta a hiánypótlási felhívásban szereplő hiányosságokat, a Minősítő Bizottság a benyújtott dokumentumokat megvizsgálja vagy elvégzi a pótellenőrzést. Ha a magánszálláshely ennek eredményeképp megfelel az önértékelésének és a kategóriájára vonatkozó követelményeknek, akkor a Minősítő Bizottság írásban javaslatot tesz a Bíráló Bizottság részére az önértékelés szerinti minősítési fokozatnak megfelelő minősítés elfogadására.

Mik a szálláshely-minősítés kritériumai magánszálláshelyeknek?

A minősítés kritériumai a szálláshelyek típusai szerint eltérőek. A magánszálláshelyekre vonatkozóan az alábbiakban felsorolt kötelező kritériumok érvényesek:

  • A szálláshely “magánszálláshely” típusú szálláshely üzemeltetési /működési engedéllyel/ igazolással rendelkezik
  • A tiszta és higiénikus körülmények minden kategória alapfeltételeit képezik
  • Minden berendezés és felszerelés működőképes, hibátlan állapotban van
  • A szálláshely általános benyomása összhangban van a kategóriával
  • A szálláshely nevének feltüntetése az épület és/ vagy a szálláshely bejáratánál
  • A szálláshely-szolgáltató nevének, elérhetőségének feltüntetése a szálláshelyen belül
  • Jó állapotú matrac, legalább 13 cm vastag (1*-2*-3*-ban jó állapotú heverő is elfogadható)
  • Szabad konnektorok
  • Megfelelő világítás
  • Fűtés (csak nyári üzemelésnél hősugárzó is elegendő)
  • Füstjelző
  • Szén-monoxid érzékelő
  • Fürdőszoba mosdókagylóval; wc a folyosón (1-2*) vagy a fürdőszobában (3-4-5*)
  • 1 db törölköző személyenként
  • A megadott érkezési/ elutazási időpontban a tulajdonos és/vagy ügynökség képviselője jelen van (igény esetén)
  • 24 órás ügyeleti szolgáltatás telefonon

A felsorolt minimum kritériumoknak mindenképp meg kell felelni ahhoz, hogy a minősítés sikeres legyen. A magánszálláshelyekre vonatkozó összes kritérium az alábbi oldalon tekinthető meg: https://szallashelyminosites.hu/docs/magan_szallashelyek_minositesi_kriteriumai.pdf

Mikor esedékes a szálláshely-minősítés?

A már nyilvántartásba vett magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek tulajdonosainak, illetve üzemeltetőinek az első szálláshely-minősítés érdekében – a kapcsolattartó és a szálláshely adatainak megadásával – az alábbi határidőkön belül kell regisztrálni:

– 2024. január 1. –

Új, még nem üzemelő szálláshely esetén pedig még a jegyzőnél való bejelentés előtt kötelező elvégezni a minősítési folyamatot.

Kapcsolatfelvétel

Érdeklődjön szolgáltatásunk iránt!